2.CENA - Co všechno zahrnuje cena tábora?

Cena tábora by neměla být rozhodujícím kritériem při jeho výběru (podle pravidla za hodně peněz hodně muziky). Je třeba brát v úvahu druh ubytování dětí (stany, budova…), program tábora (turistika, jazykový tábor…) a další kritéria. Zde se náklady a tedy i ceny různých provozovatelů mohou velmi lišit.

Cena opravdu správného tábora je stanovena tak, aby rodiče již neměli žádné další výdaje související s programem či zajištěním tábora. Pokud dají dítěti kapesné, mají jistotu, že ho využije pouze pro vlastní potřebu a nikoli na doplatky za program (vypůjčení sportovního náčiní apod.) Pokud je předem jasné, že dítě některou z položek obsažených v ceně nevyužije (celodenní výlet, jízdy na koni apod.), je cena o to nižší.

Je dobré si zjistit, zda je v ceně obsaženo také pojištění a jeho rozsah.

Významnou položkou je také doprava, kterou ale někteří provozovatelé nezajišťují, což je podstatná informace. Tábor, jenž může lákat nízkou cenou, se následně prodraží, budete-li na něj dítě muset dopravit sami.

U komerčních provozovatelů je třeba se ujistit, zda uvedená cena je s DPH, celková cena i s daní bývá na některých letácích uvedena nenápadným malým písmem.

Ptejte se, jestli jsou v ceně zahrnuté celodenní výlety a vstupy např. na koupaliště či výstavy, při jezdeckých táborech hodiny jízdy na koni nebo půjčení potřebného vybavení, na vodáckých vesty a lodě atd. Doplácení mnoha podobných „drobností“ cenu tábora výrazně zvyšuje.

Porovnat ceny různých táborů není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Je třeba se přesvědčit, zda zahrnují výše uvedené položky nebo vás čekají dodatečné výdaje. Vzhledem k různým délkám táborů je vhodné porovnávat ceny za jeden den tábora.

Nebojte se zeptat na všechny podrobnosti o ceně hlavního vedoucího tábora. Pokud jste si vybrali správný tábor, jistě vám všechno rád vysvětlí.

Podpořil Kraj Vysočina